Odpovede klimatoskeptikom

1 : Klimatoskeptici tvrdia, že globálne otepľovanie nepredstavuje problém, veď za éry dinosaurov bola teplejšie o 6 stupňov a oxidu uhličitého v atmosfére 10 násobne viac než je dnes, a život to prežil.

Poznámka : Áno, je pravda že v dávnej minulosti bolo viac oxidu uhličitého v atmosfére, no množstvo oxidu uhličitého sa po celé milióny rokov zvyšovalo len veľmi pomaly a postupne. Vďaka extra pomalému navyšovaniu CO2 až do éry dinosaurov mali organizmy dostatok času aby sa na to prispôsobili. To je rozdieľ oproti tomu čo vidíme dnes, dnes množstvo CO2 rastie veľmi rýchlo, tisícky násobne rýchlejšie než tomu bolo pred érou dinosaurov a organizmy sa preto tomu nedokážu efektívne prisposobovať. Ak by teda bol rast CO2 len veľmi pomalý, nepredstavoval by problém, organizmy by sa tomu prispôsobili, no ten rast je vplyvom ľudskej činnosti veľmi rýchly a organizmy a planéta sa tomu nedokáže efektívne prispôsobiť.

Za druhé, výška hladín oceánov bola za éry dinosaurov o desiatky metrov vyššia než je dnes. Ľadovce vtedy neboli. Keby však má dôjsť k zvyšovaniu hladiny dnes, bola by to katastrofa, lebo by to zatopilo všetky pobrežné mestá a polia.

_________________

2 : Niektorým klimatoskeptikom sa zdá že zvýšenie CO2 o 0,02% na 0,04% je veľmi malé množstvo na to aby to spôsobovalo globálne otepľovanie

Poznámka : CO2 nie je jediným otepľujúcim prvkom ktorý spôsobuje globálne otepľovanie. Okrem CO2 Zem otepľujú aj iné skleníkové plyny ako oxid dusný, metán, fluórované plyn. Taký metán sa za posledných 100 rokov zvýšil 2 násobne, a má až 30 násobne vyššie otepľovacie schopnosti než CO2. Fluórované plyny ktoré sa používajú do chladiacich zmesí môžu mať stovky až tisícky násobne vyššie otepľovacie vlastnosti než CO2. Aj tieto plyny zaznamenali za posledné storočie značný nárast v atmosfére vplyvom ľudskej činnosti.

Sú tu aj ďaľšie faktory ako je betonizácia a zmena povrchu krajiny. Tam kde kedysi boli lesy sú dnes buď polia, alebo budovy či betón. Všetky tieto veci majú oveľa vyšší tepelno akumulačný efekt než lesy, čiže dochádza k vyššej akumulácii tepla a tým pádom i otepľovaniu

Za druhé, áno aj zvýšenie CO2 o 0,02% má na tom značný podieľ. Ak dá do litra vody kvapku jedu, tak aj tá kvapka jedu hoci tvorí len zanedbateľné percento z celkového množstva vody má vplyv na organizmus a môže ho zruinovať.

_________________

3 : Nemôže mať globálne otepľovanie inú príčinu (sopky) než ľudskú činnosť ? Veď k otepľovaniu dochádzalo aj v minulosti.

Poznámka : Nemôže, vedci totiž nezistili žiaden iný faktor (napr sopky, zvýšená slnečná činnosť, prepoľovanie polov) okrem ľudskej činnosti ktorí by mohol spôsobiť tak dlhodobé a silné otepľovanie. K otepľovaniu dochádzalo síce aj v minulosti, no rýchlosť otepľovania bola vtedy tisícky násobne pomaľšie než je tomu teraz, z čoho je zrejmé, že príroda na dnešnom otepľovaní nemá žiaden vplyv, alebo len zanedbateľný.

__________________

4 : Na čo riešiť globálne otepľovanie keď problémy začne robiť až budúcim generáciam ?

Poznámka : Problémy s globálnym otepľovaním nie je niečo čo by malo prísť niekedy v budúcnosti, tie dôsledky je cítiť už teraz, a ak sa niečo nespraví, každým rokom sa to bude viav a viac zhoršovať. Nárast inflácie, nedostatok zdrojov, vody, stámilióny hladujúcich, odlesňovanie, zosuvy pôdy, znečisťovanie ovzdušia, GMO potraviny, postreky, chemizácia, roztápanie ľadovcov, vymieranie mnohých živočíchov, zvyšujúca sa teplota Zeme a oceánov, zhoršujúce sa suchoty, povodne, požiare, zemetrasenia, tornáda, neúroda, vojny, rozširovanie púští, zamorenie plastami, nedostatok pracujúcich na "dôchodcov", 12 hodinové pracovné šichty, ekonomické dlhy štátov. Toto všetko je dôsledkom extrémne veľkej spotreby, plytvaním a neefektivitou využívania prírodných zdrojov ako i následkami globálneho otepľovania. A bez efektívneho riešenia sa tieto problémy budú každým rokom viac a viac zhoršovať.

____________________

5 : Niektorí tvrdia, že zdrojov máme dostatok, problém je len v nedostatku peňazí. 1% najbohatších ľudí vlastní 60% všetkých penazí v obehu. Ak sa títo najbohatší ľudia zrieknu svojho majetku a dajú ho chudobným, každý bude mať dostatok peňazí a tým pádom i zdrojov.

Poznámka : Ak by tí najbohatší rozdali svoje peniaze, tak by chudobní síce mali dostatok peňazí, ale to im samo o sebe nestačí, nemali by totiž dostatok zdrojov. Je to rovnaké, ako keby vás vysadia na púšť a dajú vám tam kufrík peňazí. No môžte tam mať penazí koľko len chcete, jedlo ani vodu si tam nezoženiete a o energiách ani nehovoriac. A suroviny ktoré potrebuje človek sú nasledujúce : Obydlie, elektrospotrebiče, voda, jedlo, energie, odev, dopravný prostriedok.

Zoberme si len také jedlo, vo svete je 48 miliónov km² poľnohospodárskej pôdy (32% súše) a 8 miliárd ľudí, čo znamená že na jedného človeka pripadá 6000 m2 pôdy = 0,6 hektára. Na základe dolu uvedenej tabuľky je zrejmé, že to stačí tak maximálne na dolnú hranicu bežnej zmiešanej stravy :

Vegánska strava (obilniny, zelenina, ovocie, strukoviny) – 0,07 – 0,2 ha/osobu

Vegetariánska strava (plus mliečne výrobky, vajcia) – 0,2 – 0,5 ha/osobu

Bežná zmiešaná strava (vrátane mäsa) – 0,5 – 1 ha/osobu

Strava bohatá na mäso – 1 – 2 ha/osobu

____________________

Lenže veľa krajín hlavne USA, Austrália, Južná Amerika a Európa jedia stravu bohatú na mäso, a následkom toho v iných krajinách nemajú dostatok potravy a musia tam žiť buď na vegetariánskej alebo vegánskej strave. Čiže jedla je teraz teoreticky dostatok pre všetkých aby nikto nemusel umierať hladom, ale nie plnohodnotného jedla, celý svet by musel jesť len veľmi málo mäsa aby každému obyvateľovi Zeme stačilo jedlo, respektíve mal plnohodnotnú stravu.

Tento fakt zhoršuje ešte to, že máme globálne otepľovanie následkom čoho vznika dezertifikácia - rozširovanie púšti. Len každý rok sa púšte zväčšia o 100000 km2 (0,2% poľnohospodárskej pôdy) čiže každým rokom budeme mať stále menej a menej poľnohospodárskej pôdy, a ak k tomu bude ešte aj populácia neustále rásť, tak to množstvo ha pôdy na osobu sa bude každým rokom stále viac a viac zmenšovať. A my chceme aby sa tento pomer zväčšoval, aby každý človek mohol jesť lepšie a kvalitnejšie jedlo a nemusel hladovať alebo prežívať na pilinách s vodou. Preto je nevyhnutné bojovať proti globálnemu otepľovaniu, a zabránovať tak nárastu dezertifikácie, ako aj znižovať populáciu aby sa zvyšovalo číslo množstva pôdy na osobu.